Galeria zdjęć » Ślęża

Święta Góra Słowian - miejsce mocy, siedlisko Bogów i Słowiański Olimp: kamienne rzeźby, ołtarze, wały kultowe, święte źródła, symbole solarne. Pomimo, że chrześcijanie niszczyli wszystko co dotyczyło wierzeń Słowian dziś można odnaleźć wiele śladów zwyczajów i tradycji na polskiej wsi. Wiele świąt i zwyczajów katolickich zostało wprowadzonych na miejsce słowiańskich: Boże Narodzenie (3 dniowe święto na część zwycięstwa dnia nad nocą, kolędowanie), Wielkanoc (malowanie jajek, polewanie się wodą), Święto Zmarłych, Noc Świętojańska (Nocy Kupały) i wiele innych. Do dziś kultywujemy słowiańskie święta: pierwszy dzień wiosny, dożynki itd. Stosujemy stare zwyczaje: nie witamy się przez próg, odpukujemy w niemalowane drewno, wyprawiamy stypy, wieszamy wiechę na budowanym domu....

Kościół na szczycie Ślęży

Kościół na szczycie Ślęży

Ślęża była bardzo ważnym ośrodkiem kultu solarnego Celtów i Słowian. Na szczycie Ślęży istniał kamienny krąg otaczający miejsce kultu. W X i XI w. chrześcijanie skutecznie zlikwidowali ten ośrodek kultu i w jego miejscu wybudowali kościół.

Rzeźby kultowe - Niedźwiedź Ślęża

Rzeźby kultowe - Niedźwiedź Ślęża

Niedźwiedź - starożytna rzeźba kultowa na szczycie Ślęży. Szkoda, że chrześcijanie wprowadzając swoją religię niszczyli wszystko co dotyczyło wierzeń Słowian. Ale taka jest polityka kościoła "miłości" - wybić, wyrżnąć, zlikwidować... 1000 lat likwidacji śladów religii i zwyczajów Słowian zaowocowało tym, że dziś trudno dotrzeć do źródeł. Jednak wystarczy wnikliwie poszukać w opisach obyczajów z polskiej wsi lub nawet przeanalizować obchody pierwszego dnia wiosny, Nocy Kupały, dożynki, zwyczaje Wielkanocne czy choćby kolędowanie.... wszystko to jest pozostałością po obrzędach Słowian.

Ołtarz ofiarny w drodze na Ślężę

Ołtarz ofiarny w drodze na Ślężę

Kamienny ołtarz ofiarny, miejsce kultu Słowian. Ślęża - święta góra Słowian i Celtów.

Grzyby na stoku Ślęży

Grzyby na stoku Ślęży

Piękna dzika przyroda umyta deszczem i ubrana w tajemniczą mgłę.

Święta Góra Słowian - Ślęża

Święta Góra Słowian - Ślęża

Wchodząc na szczyt w deszczu i mgle czułem olbrzymią moc tego miejsca. Mgły dodawały tajemniczości i mistycyzmu. Cały czas miałem świadomość, że jest to Święta Góra naszych przodków i że wieki temu tą samą drogą podążali na nią Słowianie aby oddać cześć Słońcu. Naprawdę warto tam wejść!

Ślęża - Święta Góra

Ślęża - Święta Góra

Ślęża (Monte Silentii, Zobtenberg, Góra Sobótka). Święta góra Słowian i Celtów. Miejsce mocy, Siedlisko Bogów i Słowiański Olimp. Na tej górze znajduje się wiele miejsc i zabytków kultowych dawnych Słowian: kamienne rzeźby, ołtarze, wały kultowe, święte źródła, symbole solarne. Wejście na tą Świętą Górę było dla mnie wielkim przeżyciem. Jak widać na zdjęciu przy wejściu pogoda była niekorzystna: padał deszcz i była mgła, ale Bogowie się dali przebłagać i przy zejściu wyszło słońce.